Ból między łopatkami, ból karku

with Brak komentarzy

Ból w odcinku piersiowym kręgosłupa? Sztywność czy ból między łopatkami ? Ból karku? Prawdopodobnie chodzi o zaburzenie równowagi w obszarze obręczy barkowej.

W wielu przypadkach ból między łopatkami, czy dyskomfort w tej okolicy wynika ze zbyt dużego napięcia (punkty spustowe) mięśni “trzymających” łopatkę. Są to między innymi mięśnie równoległoboczne, mniejszy i większy (podświetlony w prawej części obrazka ilustrującego tylną stronę tułowia), mięsień czworoboczny grzbietu (prawa część obrazka, po drugiej stronie niż podświetlony mięsień) i m. dźwigacz łopatki. Pierwotny problem w tym przypadku, bywa gdzie indziej niż boli. Prawdopodobnie bardzo napięty jest mięsień piersiowy mniejszy (lewa część ilustracji z mięśniami, podświetlony). Przyczepia się on do wyrostka kruczego łopatki (przednia strona barku). Jest to mięsień pociągający bark do przodu (protrakcja). Napięcie w tej okolicy zazwyczaj nie daje bezpośrednich odczuć bólowych. Dolegliwości pojawiają się poprzez wywoływanie napięcia i bólu w strukturach równoważących balans barków.

ból między łopatkami , automasaż, Automasaż pośladka autoterapia, autoterapia, ból, ból karku, ból kręgosłupa, ból lędźwi, ból pleców, ból pośladka, dojazd do klienta, gabinet masażu Gdańsk, gabinet masażu Gdańsk Oliwa, Gabinet masazu Zmasowane Dobro, masaż gdańsk, masaż Gdańsk Oliwa, masaż głęboki, masaż leczniczy, masaż leczniczy Gdańsk, masaż lędźwi, masaż na kręgosłup, masaż powięziowy Gdańsk, masaż sportowy Gdańsk, masaż terapeutyczny, masaż tkanek głębokich, masażysta Gdańsk, Profesjonalny masaż terapeutyczny i sportowy, rwa kulszowa, terapia, terapia bólu Gdańsk

Siedzący tryb życia, dużo stresu i wiele innych czynników może powodować wzorzec postawy w tzw. zamknięciu klatki piersiowej. Ta postawa sprzyja skróceniu i napięciu mięśni piersiowych. To z kolei często jest powodem sztywności i bólu w okolicy łopatek, bólu karku. Z kolei napięty m. czworoboczny grzbietu może powodować stałe uniesienie barków, ale o tym w innym wpisie.

 

Jak sobie pomóc na ból między łopatkami?

Co można z tym samemu robić? Przede wszystkim obserwować swoje ciało, postawę. Gdzie są moje barki, łopatki, głowa? Zmiany nawyków posturalnych jest możliwa, lecz długotrwała, zaczyna się od świadomości ciała. Dobra wiadomość jest taka, że można z tym pracować poprzez autoterapię, dającą dość szybkie efekty. Najskuteczniejszy według mnie jest automasaż i rozciąganie.

Automasaż piłką

Pracować z piłką (miękką, np. tenisową) lub palcami możesz jak na załączonym zdjęciu (więcej o podstawach automasażu znajdziesz tu). Skupię się tu na okolicy mm. piersiowych jako kluczowym problemie. Najpierw dotknij przodu barku, poszukaj co tam czujesz. Znajdź wyrośl kostną z przodu barku, prawdopodobnie przy ucisku wystąpi bolesność (tu przyczepia się m. piersiowy). Delikatnie odciągnij ramie do tyłu, by poczuć rozciąganie mięśni (w tym momencie głównie piersiowy większy). Mięsień piersiowy mniejszy jest głębiej pod powierzchowną warstwą, trochę z boku od strony pachy, spróbuj go znaleźć. Przyłóż piłkę do ciała i delikatnie oprzyj się o ścianę w lekkiej rotacji (bark z którym pracujesz bliżej ściany). Paniom z większym biustem może się przydać kostka do jogi, kostka piankowa, lub coś podobnego jak na zdjęciu. W większości przypadków nie jest to konieczne. Delikatnie i z wyczuciem masuj góra dół lub po lekkim skosie, w poprzek mięśnia (przydatna może być wizualizacja z obrazka powyżej). Przydatna może być dodatkowa praca z mięśniami między łopatką a kręgosłupem, ale w wielu przypadkach, jak pisałem, ten problem jest wtórny.

ból między łopatkami , ból karku, automasaż, Automasaż pośladka autoterapia, autoterapia, ból, ból kręgosłupa, ból lędźwi, ból pleców, ból pośladka, dojazd do klienta, gabinet masażu Gdańsk, gabinet masażu Gdańsk Oliwa, Gabinet masazu Zmasowane Dobro, masaż gdańsk, masaż Gdańsk Oliwa, masaż głęboki, masaż leczniczy, masaż leczniczy Gdańsk, masaż lędźwi, masaż na kręgosłup, masaż powięziowy Gdańsk, masaż sportowy Gdańsk, masaż terapeutyczny, masaż tkanek głębokich, masażysta Gdańsk, Profesjonalny masaż terapeutyczny i sportowy, rwa kulszowa, terapia, terapia bólu Gdańsk

Ta instrukcja Ci nie wystarcza? Interesuje Cię ten temat? O bólu i autoterapii karku pisałem też we wpisie “ból karku, co poradzić?” Chcesz dowiedzieć się więcej i praktykować pod okiem profesjonalisty? Zapraszam na indywidualną konsultację połączoną z masażem do Gabinetu masażu Zmasowane Dobro w Gdańsku Oliwie: https://zmasowanedobro.pl/rezerwacje

Zostaw Komentarz